| Strona Główna |Galeria zdjęć |Więcej informacji |

PAŃSTWOWE MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
w dniach od 6 listopada do 22 grudnia 2006

zaprasza na wystawę

 

Z lądu i z powietrza...
Babilon i inne stanowiska archeologiczne
Centralnego Iraku
Zagrożenia, szanse, wyzwania



Wystawa prezentuje zdjęcia lotnicze stanowisk i zabytków archeologicznych Centralnego Iraku wykonane przez polskich archeologów pracujących w ramach programu ochrony dziedzictwa historycznego tego rejonu, przygotowany i koordynowany przez Biuro Spraw Obronnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Omawia historię wykorzystywania zdjęć lotniczych na potrzeby badań archeologicznych wykonywanych już podczas misji zwiadowczych w czasie I wojny światowej nad terenami Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Dziś archeologia lotnicza jest jedną z metod odkrywania nowych stanowisk archeologicznych. Dzięki zrobionym z powietrza zdjęciom tego samego obszaru wykonanym w pewnych odstępach czasu, badacz uzyskuje pełniejszą wiedzę na temat procesów zachodzących w krajobrazie kulturowym oraz potencjalnych zagrożeń dla zabytków znajdujących się wciąż pod ziemią - zagrożeń zarówno o charakterze antropogenicznym, jak i naturalnym. Zdjęcia wykonane z lotu ptaka stanowią też doskonałą dokumentację odsłoniętych w trakcie prac wykopaliskowych reliktów architektonicznych. A na podstawie opracowanych planów i map możliwe jest efektywniejsze planowanie przyszłych działań w terenie. W wielu przypadkach wykonane zdjęcia mają unikalną wręcz wartość badawczą czy konserwatorską, dostarczają bowiem pierwszych od wielu lat informacji na temat obecnego stanu tych obiektów, często o powierzchni kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu hektarów, otoczonych współczesnym kontekstem osadniczym, za to na ogół pozbawionych jakiegokolwiek dozoru i położonych w trudno dostępnym drogą lądową terenie.

Zapraszamy do fotograficznej wyprawy w głąb dziejów dawnego Iraku. Porzucone przed tysiącleciami cmentarzyska, ruiny zigguratów, tworzące labirynty pomieszczeń pałace, tętniące życiem meczety, a na niektórych zdjęciach - gęsta siatka świeżej daty wykopów rabunkowych, których kratery zdają się tworzyć iście księżycowy krajobraz, nadający ekspozycji dramatyczny wymiar apelu o ratowanie zagrożonego dziedzictwa kulturowego starożytnej Mezopotamii, jednej z kolebek naszej cywilizacji.


Organizatorzy wystawy:
 

Kuratorzy wystawy:


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Państwowe Muzeum Archeologiczne

 

Roman Chojnowski - Państwowe Muzeum Archeologiczne


Scenariusz wystawy :

Agnieszka Dolatowska
Marek Lemiesz
Krzysztof Sałaciński


Oprawa graficzna: EM - Studio
 

Zdjęcia:

Tomasz Burda
Agnieszka Dolatowska
Grzegorz Galbierczyk
Adam Jegliński
Grzegorz Kiarszys
Marek Lemiesz
Mirosław Olbryś
Leszek Olędzki
Łukasz Olędzki


| Strona Główna | Galeria zdjęć |Więcej informacji |