| Strona Główna |


PAŃSTWOWE MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
w dniach od 1 maja do 29 lipca 2007 r.

zaprasza na wystawę

 
SKARBY STAROŻYTNEJ ŁOTWY

Wystawa ta jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa prezentacją kultury materialnej plemion łotewskich, od czasów najdawniejszych, od połowy IX tysiąclecia p.n.e. po okres średniowiecza. Obejmuje prawie 1200 przedmiotów zabytkowych, większość o unikatowym charakterze, poczynając od pochodzących z paleolitu i mezolitu bogato zdobionych narzędzi i ozdób z kości oraz wykonanych z bursztynu zoomorficznych figurek i innych eksponatów reprezentujących sztukę epoki kamienia.


     

Kulturę duchową najdawniejszych epok ilustrują dwa modele grobów z epoki kamienia. W kolejnych gablotach prezentowane są zabytki ukazujące obróbkę kamienia i krzemienie, kości i poroża a także początki metalurgii brązu i żelaza. Od momentu wykorzystania metalu do produkcji narzędzi, ozdób i broni rozpoczyna się okres intensywnego rozwoju cywilizacyjnego w oparciu o nowe surowce. Kultura materialna ludów zamieszkujących obszary dzisiejszej Łotwy charakteryzuje się wyjątkowym bogactwem. Wystawa "Skarby starożytnej Łotwy" prezentuje tę niespotykaną na pozostałych ziemiach bałtyjskich obfitość znalezisk pochodzących z grobów czy skarbów, odkrywanych przez archeologów na osadach i grodziskach. Wiele ze znajdowanych przedmiotów, takich jak miecze czy zapinki do spinania szat jest dowodem na wymianę handlową z terenami odległymi o wiele setek kilometrów, z Wikingami czy Słowianami. Unikatowym w muzealnictwie archeologicznym są drobiazgowe rekonstrukcje strojów poszczególnych plemion łotewskich z okresu wczesnośredniowiecznego, wykonane na podstawie wydobytych z grobów, świetnie zachowanych tkanin. Dopełnieniem ekspozycji jest dwujęzyczny, polsko-angielski, 500-stronicowy katalog, pierwszy w języku polskim wykład o starożytności i wczesnohistorycznych dziejach ziem łotewskich.

Wystawa "Skarby starożytnej Łotwy" jest wynikiem wieloletnich kontaktów polskich archeologów zajmujących się problematyką bałtyjską z łotewskimi środowiskiem naukowym. Jednym z bardziej znaczących przejawów tej współpracy jest wydany w 2005 r. przez nasze muzeum katalog archeologicznych zabytków z ziem łotewskich w zbiorach polskich. Espozycja jest ukoronowaniem kulturowych i historycznych związków między naszymi krajami. W trakcie eksponowania wystawy "Skarby starożytnej Łotwy" w Państwowym Muzeum Archeologicznym planowane są działania mające na celu upowszechnienie wiedzy o historii i kulturze plemion łotewskich, takie jak sesje, spotkania naukowe oraz koncerty i występy zespołów muzyki dawnej.
Wszystkie zaprezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z Narodowego Muzeum Historii Łotwy w Rydze.

 

Patronat Honorowy nad wystawą objęli:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej
Kazimierz Michał Ujazdowski

Minister Kultury Republiki Łotwy
Helena Demakova

Organizatorzy wystawy:

Narodowe Muzeum Historii Łotwy
Państwowe Muzeum Archeologiczne

Koncepcja i scenariusz wystawy:
Arnis Radinš, dyrektor Narodowego Muzeum Historii Łotwy w Rydze
Janis Ciglis, kierownik Działu Archeologii Narodowego Muzeum Historii Łotwy w Rydze

Projektanci plastyczny: Girts Boronovskis, artysta-plastyk z Narodowego Muzeum Historii Łotwy w Rydze

Kurator wystawy :
Janis Ciglis
Grażyna Iwanowska z Działu Archeologii Bałtów PMA
Anna Kucharska z Działu Wystaw i Popularyzacji PMA

 
Patroni medialni:      
   

Sponsorzy:        
   
 

| Strona Główna |