| Strona Główna | Galeria Zdjęć |


PAŃSTWOWE MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
w dniach od 24 lutego do 5 maja 2006
r.
zaprasza na wystawę

Badania archeologiczne
na Rynku Głównym w Krakowie 2004 roku

Wystawa prezentowana w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie przygotowana została w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Prezentuje wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne na Rynku Głównym w Krakowie jesienią 2004 r.


 

Rynek krakowski wytyczony został w 1257 roku.
Był największym Rynkiem średniowiecznym w Europie i stanowił centralny punkt handlowy miasta. Do XVIII wieku obiekty handlowe i reprezentacyjne tworzyły zwartą zabudowę prawie całego Rynku. Obecny kształt powstał w XIX wieku po rozbiórkach większości budowli wznoszonych od XIII wieku. Przebudowano wtedy Sukiennice wybrukowano plac i chodniki. Na początku XX wieku wkopano instalacje wodociągowe i gazownicze.


Na wystawie zaprezentowano 19 plansz ilustrujących odkrycia architektoniczne z terenu Rynku Głównego oraz projekty rekonstrukcji kramów.
W gablotach wyeksponowano wybór znalezisk z ponad 35 tysięcy zabytków z późnego średniowiecza, materiał dendrochronologiczny, paleobotaniczny i paleozoologiczny. Wśród zabytków możemy podziwiać wspaniałe wyroby skórzane (w tym fragmenty obuwia), zabawki dziecięce (w tym miniaturowy drewniany mieczyk), liczne kostki do gry, fragmenty figurek, skórzany relikwiarz z gotyckim napisem i ornamentem, dwie srebrne monety z XIV w. (w tym denar Władysława Łokietka), paciorki, liczne fragmenty drewnianych i glinianych naczyń oraz najciekawszy obiekt - plakietka miedziana z gotyckimi literami alfabetu łacińskiego.


Badania archeologiczne prowadzone jesienią w 2004 roku skupiły się na zachodniej części Rynku Głównego i obejmowały ścisły nadzór archeologiczny nad odsłanianą powierzchnią Rynku oraz badania wykopaliskowe. Pracami kierował mgr Emil Zaitz z Muzeum Archeologicznego w Krakowie przy wsparciu mgr Dariusza Niemca wraz z grupą studentów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W trakcie badań odkryto szereg obiektów architektonicznych, wiele znanych ze źródeł historyczno - archiwalnych. Odkryto między innymi:

- relikty zachodnich i północnych murów gotyckiego i renesansowego Ratusza i kabatów, rozebranych w 1820 roku. Pod nimi znajdowały się piwnice, częściowo odbudowane w latach 60-tych XX wiek,
- mury neogotyckiego odwachu zbudowanego w 1782 r, a rozebranego w 1946,
- fundamenty kolumnady po zachodniej stronie Sukiennic pochodzące z czasów przebudowy tego gmachu przez Tadeusza Prylińskiego w latach 1875-1879,
- relikty gotyckich kamieniczek tzw. Syndykówki i Postrzygalni
,
- pozostałości fundamentów renesansowych Kramów Szewskich z XVI wieku, zniszczonych przy budowie fundamentów zachodniej ściany Sukiennic,
- renesansową studnię i piwniczkę.

Natrafiono na warstwy gliniaste z późnego średniowiecza, zawierające bogaty materiał organiczny taki jak: nasiona, owoce, pyłki roślinne, gałązki i fragmenty pni drzew. Odkryto podwaliny i fragmenty drewnianych kramów z XIV wieku, ciągnących się równolegle wzdłuż północnej części Sukiennic. Odsłonięto pozostałości budynków drewnianych pomiędzy którymi znajdowała się wąska uliczka. Badania dendrologiczne udowodniły, że budowle te wzniesiono z belek ściętych w latach 1299 - 1309 r. Budynki funkcjonowały do XV wieku następnie na ich miejscu zbudowano kramy, użytkowane do XIX wieku.


Organizatorzy wystawy:
 

Godziny otarcia wystawy:

Państwowe Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne w Krakowie

 

.9.00 - 16.00 - od poniedziałku do czwartku
11.00 - 18.00 - w piątki ,
10.00 - 16.00 - w niedziele (z wyjątkiem 3 niedzieli w miesiącu)
w niedzielę wstęp wolny na wystawy stałe
w soboty muzeum nieczynne.


Scenariusz wystawy: mgr Emil Zaitz
Projekt plastyczny wystawy: Marzena Sawicz
Komputerowe opracowanie plansz: Kamil Bachmiński
Komisarz wystawy w PMA - Joanna Kołacińska


| Strona Główna | Galeria Zdjęć |