| Strona Główna | Mozaiki| Galeria Zdjęć |


PAŃSTWOWE MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
w dniach od 20 września do 30 listopada 2005

zaprasza na wystawę


 
Mozaiki z Rawenny


Na wystawie prezentowanych jest 25 znamienitych kopii najsłynniejszych mozaik pochodzących z budowli sakralnych w Rawennie.

Oryginały mozaik stanowią najbogatszy na świecie zespół wczesnych zabytków chrześcijańskich i zarazem najzasobniejszy, zachowany zbiór ikonografii chrześcijańskiej z V i VI wieku. Z tych powodów siedem budowli sakralnych z Rawenny, ozdobionych we wnętrzach mozaikami, zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Znaczenie mozaik raweńskich można analizować z kilku punków widzenia:
- religijnego i historycznego, jako że zabytki te przedstawiają staro- i nowotestamentową symbolikę chrześcijańską. Odczytanie jej jest aktualne, mimo iż cykle ikonograficzne upamiętniają również kontekst powstania przez uwypuklenie wizerunków fundatorów,
- artystycznego i historycznego, jako że realistyczne przedstawienia, do dziś uznawane za niezwykle piękne przykłady wysokiej sztuki, dobitnie przypominają o połączeniu tradycji antycznego Rzymu i wczesnośredniowiecznego Bizancjum.

Wystawiane kopie zostały wykonane przez Grupę Artystów Mozaikarzy z Akademii Sztuk Pięknych w latach 50-tych XX wieku. Kopie te są już zatem samoistnymi zabytkami, będącymi świadectwem szacunku dla dziedzictwa kulturowego.

Oryginały, które stały się wzorami wystawianych na całym świecie kopii, pochodzą z Mauzoleum Galli Placydii, Bazyliki San Vitale i Sant'Apollinare Nuovo, z Baptysterium Ortodoksów i Baptysterium Arian oraz Kaplicy Arcybiskupiej.



Organizatorzy wystawy:
 

Zbiory są własnością :

Urząd Miasta Rawenna we współpracy z
Państwowym Muzeum Archeologicznym
i Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie

 

Miasta Rawenna


Projekt: Comune di Ravenna, Servizio Turismo e Attivita Culturali
Koordynacja projektu: Dott.ssa Maria Grazia Marini
Scenografia: Mauro Pasini, Luigi Dal Re
Realizacja: Gruppo Mosaicisti dell' Accademia di Belle Arti di Ravenna i
Pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego

Komisarz wystawy PMA: Agnieszka Jaskanis
Projekty plansz: Lidia Kobylińska
Galeraia zdjęć: Hanna Pilcicka-Ciura, Roman Chojnowski



| Strona Główna | Mozaiki| Galeria Zdjęć |