Fragment srebrnej zausznicy. Zabytek pochodzi z okresu wczesnego średniowiecza i znajduje się w zbiorach Muzeum.
ilustracja dekoracyjna

 

 


 



 

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie w 2023 roku zakupiło wyposażenie do Pracowni Ratowniczych Badań Archeologicznych w ramach zadania pt.:

Zakup dwóch tachymetrów manualnych” (nr 111/1/2023)

Wartość zrealizowanej inwestycji wynosi: 92 111,92 zł
Dofinansowanie ze środków Województwa Mazowieckiego: 92 111,92 zł

Umowa nr: W/UMWM-UU/UM/NW/6356/2023 z dnia 07.08.2023.

O inwestycji


Zgodnie z coraz częściej stosowanymi wymogami przez Urzędy Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków przy prowadzeniu badań terenowych pomiary geodezyjne muszą być wykonywane przy użyciu tachimetrów. Pozwala to na szybkie odnotowanie współrzędnych punktów w przestrzeni. W trakcie badań ratowniczych i interwencyjnych kluczowe znaczenie ma możliwość szybkiego zadokumentowania odkrytych nawarstwień, zabytków, czy reliktów architektonicznych. Zakup nowoczesnego tachimetrów pozwoli zwiększyć wydajność prowadzonych badań w tym badań interwencyjnych i ratowniczych (w tym nadzorów archeologicznych nad inwestycjami budowlanymi), co znacznie zwiększy potencjał badawczy muzeum. Większa liczba sprzętu pomiarowego pozwoli nie tylko na zwiększenie liczby prowadzonych badań, ale także pozwoli na bardziej elastyczne wykorzystanie już posiadanego sprzętu pomiarowego starszej generacji, który wymaga częstych przeglądów i kalibracji.

Uzyskane dane  przenoszone są do środowiska GIS (ang. geographic information system) co obecnie jest standardem w  sprawozdawczości archeologicznej. Najistotniejszą z korzyści przenoszenia danych do środowiska GIS jest fakt, jest możliwość prezentowania wyników badań archeologicznych w nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiego grona odbiorców sposób (np. prezentacji przestrzennego planu rozmieszczenia zabytków, modeli 3D). Co znacznie uatrakcyjnia potencjał ekspozycyjny i wystawienniczy instytucji.

Jeden z tachymetrów Leica
 
Pomiary w okolicy stanowiska Łysa Góra w gm. Chorzele
 
Pomiary podczas prowadzenia nadzoru archeologicznego podczas budowy II linii metra w Warszawie
 
Tachymetr Leica w trakcie nadzoru archeologicznego przy budowie metra w Warszawie
 
Tablica informacyjna przed siedzibą PMA.