ilustracja dekoracyjna
ilustracja dekoracyjna

ilustracja dekoracyjna

ilustracja dekoracyjnaZota zawieszka piercieniowata.
Schykowy neolit (4700/4500-3300/3100 p.n.e.).

ilustracja dekoracyjnaGliniana figurka antropomorficzna.
Pny neolit (5400/5300-4700/4500 p.n.e.).

ilustracja dekoracyjnaAmfora z ornamentem malowanym.
Pny neolit (5400/5300-4700/4500 p.n.e.).

ilustracja dekoracyjnaNaczynie gliniane typu kantaros.
Pna epoka brzu (1700-1100 p.n.e.).


YCIE CODZIENNE W PRAHISTORYCZNEJ MACEDONII
(od 31 marca do 4 padziernika 2016)

Pastwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie zaprasza na now wystaw czasow pt.ycie codzienne w prahistorycznej Macedonii. Mona na niej obejrze ponad 250 niezwykle interesujcych zabytkw z terenw historycznej Macedonii, po raz pierwszy prezentowanych poza granicami Grecji.

Bogate i ciekawe dzieje Macedonii, znanej przede wszystkim jako ojczyzna Aleksandra Wielkiego - wybitnego wadcy i wodza, siegaj setek tysicy lat wstecz. Wystawa opowiada o yciu, wierzeniach i codziennych zmaganiach z losem pradawnych mieszkacw tej krainy, poczwszy od epoki kamienia (okoo 200 tys. lat temu) po schyek I tysiclecia p.n.e. Zgromadzono na niej wiele niezmiernie interesujcych zabytkw - liczne narzdzia z rnych surowcw, piknie malowane naczynia gliniane, ozdoby ze zota, kamieni i muszli, a take oryginalne figurki ludzi i zwierzt. Zwiedzajcy mog zobaczy uywane niegdy grzebienie, igy do szycia oraz guziki, zapozna si z dziaaniem arna do "produkcji" mki, a take podziwia biuteri dawnych elegantek.

Wystawa jest wyjtkowa, poniewa zamiast wyrobw unikatowych i spektakularnych, najczciej pokazywanych na ekspozycjach, prezentuje wycznie przedmioty codziennego uytku, wykorzystywane przez zwykych ludzi. Wanie one najlepiej obrazuj ycie naszych przodkw, a kady z tych wytworw ma swoj ma, tajemnicz i niepowtarzaln histori.

Ekspozycja zostaa dostosowana do potrzeb osb niepenosprawnych: dla niewidomych i niedowidzcych przygotowano kopie zabytkw z podpisami w jzyku Braille'a, a dla goci z dysfunkcj suchu i mowy nagrano na tabletach filmowy przewodnik w polskim jzyku migowym.

Wystawa przygotowana zostaa dziki wsppracy Muzeum Archeologicznego w Salonikach, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Pastwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Towarzysz jej liczne zajcia oraz lekcje muzealne dla dzieci i dorosych.

Wstp na wystaw jest bezpatny. Informacje i zapisy: tel. (22) 831 15 37
e-mail: informacja@pma.pl

zdjcia obok : z archiwum Muzeum Archeologicznego w Salonikach